Sağlıkla ilgili en son gelişmeleri takip etmek istiyorsanız e-posta adresinizi yazınız

   
 
Üyelik İptal
Yeni dogmus bebeklerde ortak noktalar

Bebeklerin gözleri niçin mavimsi görünür?

Anne babalarin en çok merak ettigi konulardan biri yenidogan bebegin göz rengidir.Özellikle anne babadan birinin farkli göz rengine sahip olmasi bu meraki daha da arttirir.Ancak göz renginin kalitsal oldugunu aklinizdan çikarmayin.

Yenidoganlarin gözlerinde mavimsi bir renk olur.Bu mavimsilik çocugunuzun göz renginin mavi olacagini göstermez.Dogumundan itibaren haftadan haftaya degisir.Renkli gözlere sahip olacak bebeklerde mavi ton, daha canlidir.Ancak açik mavi gözlü görünen bebeklerin gözleri zamanla yesil, açik ela gibi farkli renklere dönüsebilir.Koyu gözlere sahip olan bebeklerde mavilik daha koyudur, kalici göz rengi daha açik renk gözlü bebeklere göre daha kisa zamanda belirginlesir.
Genel olarak bebeklerin ilk 6 ay içerisinde göz renkleri tam olarak belli olmaz.

Tenleri niçin bu kadar güzel kokar?

Bebekler güzel kokar çünkü terlemezler.Ter bezleri gelismediginden, yetiskinler gibi terleyemediklerini bilmelisiniz.Terleyemedikleri için bakterilerin olusturduklari kötü kokuyu bebeginizde hissetmeniz mümkün degil.Ayrica gelisiminin saglikli olabilmesi için annelerin sik sik banyo ettiklerini düsünürseniz, güzel kokmamalari için hiçbir neden yok.Banyodan sonra cildini yumusatmak için kullanilan yaglar, kremler bebeklerin güzel kokmasina neden olur.

Bebegin teni neden bu kadar yumusak olur?

Bunun nedeni yetiskinlere oranla ciltlerinin daha çok nem ve yag oranina sahip olmasi.Sert olan dis tabaka henüz olusmamistir.Bu nedenle yumusacik ve pürüzsüz bir tene sahiptirler.Bu bilgileri dikkate alarak onu, günesin yakiciligindan ve rüzgardan korumaniz gerektigini aklinizdan çikarmamalisiniz.

Neden bazi bebekler saçli bazi bebekler kel olarak dünyaya geliyor?

Bebeginizin saçli yada saçsiz dogmasi onun gelecekteki saçinin gür olup olmayacagina isaret sayilmaz.Bebeginiz saçli da dogsa, bir süre sonra o saçlar dökülecek ve çocukluk saçlari gelecektir.Genel olarak gür saçli aileye sahip aileye sahip bebeklerin saçli dogma orani daha yüksek olup bunun tersi de ciliz saçli aileye sahip bebeklerin de saçsiz dogmasi normaldir.

Bebeklerin saçli dogup dogmamasinda kalitsal özellikler ve rahim içi etkilerin yaninda cografi konumda önemli.Örnegin, Afrikali ve Akdenizli bebekler saçli dogarken Iskandinavyali bebekler saçsiz doguyor.

Bebeklerin nefesi neden hos kokar?

Hos kokar çünkü onlarin disleri yok.Eger disleri olsaydi bakterilerin olusmasi için ortam saglayacagindan kötü koku duyabilirdiniz.Ayrica anne sütüyle beslendiklerinde çogu zaman hos bir süt kokusu duyulmasina neden oluyor.Bebeklerin sik sik agzini açmalari, agzinda olusabilecek bakterileri engellediginden temiz kalmalarini sagliyor.

Neden uykularinda gülümsüyorlar?

Evet, rüya görüyorlar da ondan.Yetiskinlerin 8 saatlik bir uykuda yaklasik 2 saat rüya gördüklerini ve uyaninca çogu zaman hiçbirini hatirlamadiklarini düsününce, bebeklerin rüya görmelerini daha rahat anlayabiliriz.

Bebeklerin uykuda verdikleri gülücüklerin nedenini geleneksel olarak “Melekler güldürüyor” seklinde açiklasak da uzmanlara göre rahat ve mutluluktan kaynaklaniyor.

Bazi bebeklerin yüzünde neden beyaz sivilceler olusur?

Bebeginizin yüzünde olusan beyaz sivilcelerin nedeni, cildinde tikanmis ter ve yag bezleridir.Bu bezler daha çok burun, yanaklar ve çenede milia adi verilen topluigne basi büyüklügünde beyaz noktaciklarin olusmasini saglar.Sakin bu noktalari sikmaya kalkmayin.Çünkü ter ve yag bezleri birkaç hafta içinde çalismaya baslayacagindan kendiliginden kaybolur.

Bazi bebekler neden tüylü dogar?

Bazi yenidogan bebeklerin vücudunda belirgin tüyler bulunur.Uzmanlarin lanugo adi verdikleri, ipeksi, ince vücut tüyleri daha çok saçta, omuzlarda, alinda, kulaklarda ve yüzde yaygin bir sekilde görülebilir. “Bebegim, çok tüylü mü olacak?” diye endiselenmenize gerek yok.Çünkü birkaç hafta sonra bu tüyler dökülecek, bebeginizin teni tertemiz olacaktir.

Ilk haftalarda agladiklarinda niye gözlerinden yas gelmez?

Aglayan bebeginizin gözlerinde yas görmezseniz merak etmeyin.Çünkü yenidoganlarin gözyasi bezleri tam olarak çalismadigindan, aglarken sadece çigliklarini duyabilirsiniz.Ancak üçüncü haftadan sonra boncuk boncuk gözyasi akitacaktir.

Ani ses duydugunda niye siçrar?

Bebeginiz genel olarak ani duydugu seslere siçrayarak tepki verir.Kollarini birdenbire açar, bacaklari ve vücudu gerginlesir.Ama kisa sürede eski haline döner.Bu bebeginizin dogustan getirdigi bir reflekstir.Zamanla bu refleksi de kaybolur.

Elleri nasil bu kadar siki kavrayabiliyor?

Bebekler bazi reflekslerle doguyor.Bebeginizde gördügünüz kavrama, dogustan gelen bir refleks.Uzattiginiz nesneyi, parmaginizi simsiki tutarlar, birakmak yanlisi degildirler.Uzmanlar henüz niçin böyle dogduklarinin sorusuna net bir yanit verebilmis degiller.Bazi uzmanlar, ilk çaglarda yasayan atalarimizdan gelen bir refleks oldugunu ileri sürseler de henüz açikça bilinmiyor.Bilinen su ki, ilk 6 aydan sonra kavrama refleksi kaybolacak.

Aglarken çenesi neden titrer?

Aglarken titreyen çenesi, bebeginizin henüz sinir sisteminin gelismedigini gösteriyor.Zamanla sinir sistemindeki gelismeler, titremenin ortadan kaybolmasini saglayacak.

Bebeklerin ayaklari neden hassas olur?

Bebeklerin ayaklarinda yetiskinlerinki gibi kalin bir deri tabakasinin olmamasi daha hassas olmasini sagliyor.Siz, dokunur dokunmaz ayaklarini çekmesi dogustan gelen bir refleks.Bu refleksin nedeni ise halen bilinmiyor.

Bebekler sikintilarini ayaklariyla anlatirlar.Gaz sancisinda bebek ayagini yukari çekerek, derdini anlatmaya çalisir.

Bebeklerin memeleri neden sis görünür?

Bebegin kiz yada erkek olsun, memelerinin sis görünmesi son derece normaldir.Çünkü anneden gelen hormonlarin etkisi altindadir.Hatta bazi bebeklerde meme uçlarindan süt aktigi bile görülebilir.Yapacaginiz tek sey, bu durumun normal oldugunu bilip, asla müdahale etmemektir.Çünkü bu sislik ve belirginlik bir süre sonra kendiliginden geçecektir.

Bazi bebekler neden daha fazla uyur?

Yenidogan bir bebegin ortalama uyku süresi 16 saat olmasi gerekir.Ama bu her zaman istenen ortalamada olmuyor.Kimi 12 saat uyurken kimi 22 saat uyuyabiliyor.Uyku düzeninin oturmadigi bu ilk günlerde, farkli uyuma saatlerini normal kabul etmeniz gerekiyor.Zaman içerisinde dis dünyaya alisacak olan bebeginiz uyku düzenini de kazanacaktir.
Kaynak: www.saglikvakfi.org.tr
Okunma sayısı: 134846
 Sayfa Başı
 Geri Dön
 Anasayfaya Dön
 
Sayın kullanıcımız:
saglikvakfi.com ve saglikvakfi.org.tr' nin içeriği, kullanıcıyı sağlıklı yaşam konusunda bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. saglikvakfi.com ve saglikvakfi.org.tr'nin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.