SAĞLIK VAKFI ONLINE
10/28/2016  Cuma
   
Anasayfa  >> Hastalanmamak İçin
 Arama :
Ates
Ates, vücut isinsin günlük oynamalarinin üstüne çikmasi olarak tanimlanan bir belirtidir. Enfeksiyonlar atesin en sik nedenlerinden biri olmakla birlikte enfeksiyon disi nedenlerden de ates yükselebilir.
Rektumdan dogru bir biçimde bakilan ates 38 derece ve üstündeyse çocuk atesli demektir. Normal ates sabah 36,5, aksam 37,5 derece arasindadir. Çok yorulmus bir çocukta aksam 38 derecelik bir ates olabilir.

Ates nedir?
Bünyenin bir saldiriya karsi kendini savunmasinin isaretidir. Bu bir mikrop, bir virüs olabilir ama küçük bebekte yeterli sivi içermeyen bir beslenme sekli ates yapar. Çok isitilmis bir oda veya susuzlukta ates yapabilir. (Nem orani düsük olmamalidir.)

Çocuk atesliyse fakat bunun disinda hiçbir belirti yoksa doktora basvurulmali midir?
-Çocuk 6 aydan küçükse hemen doktora gösterilmelidir.
-Atesi 39 derecenin üzerindeyse doktor gereklidir.
-Hafif ates varsa (sabah 37, aksam 38 derece) çocugun genel durumuna bakilmali, eger genel durumu kötüyse doktora gösterilmelidir. Eger çocuk iyi durumdaysa, atesini aksam çocuk dinlendikten sonra tekrar ölçün. Atesi varsa ertesi gün yeni belirtiler ortaya çikacaktir. -Atesli bir hastalik sirasinda, ates çok yükselirse doktora haber verin.
-Doktor bir ilaç vermisse, 2-3 gün sonra ates düsmemisse telaslanmayin ama doktora bildirin.

Doktora basvurmadan önce bütün belirtileri bulun:
Çocuk kustu mu?
Vücudunda döküntü var mi?
Bogazi ve dili ne durumda?
Kakasi normal mi?
Istahi nasil?

Ani ates çikarsa fazla telaslanmayin:
Çocuklarda ates büyüklere göre daha çabuk çikar ve yüksek dereceler görülür. Uzun süre devam eden 38 derecelik bir ates 40 derecelik bir anjin atesinden daha tehlikelidir. Bazi çocuklarda ates çok yükselir, bazilarinda daha az ve nadiren yükselir.

Ates düsürülmeli mi?
Bazi anne ve babalar ates çikinca onu hemen düsürmek isterler. Çünkü onlar atesi hastalikla karsilastirirlar. Bu tehlikeli bir düsüncedir. Ates tabi ki çocugu yorar, 7 yasindan küçük çocuklarda havaleye neden olabilir ama ates bünyenin normal bir tepkisidir. Atesin yarari da vardir. Ates düstügü zaman çocuk tamamen iyilesmis demek degildir. Ates hastaligin yalniz bir parçasidir. Ates düsse bile çocuk çok siki bir sekilde takip edilmelidir.

Ates nasil düsürülür?

Atesli çocugun önce üzeri soyulur, ilik su tatbikati uygulanir, sayet ates düsürülemezse ates düsürücü ilaç verilir. Gerekirse ilik su ile banyo yaptirilir. Bütün bunlara ragmen düsürülemezse doktora basvurulur.

Çok düsük ates
Çocugun bir gün önce 39 derece atesi varken ertesi sabah 36,5 derece olabilir. Atesli bir hastaliktan sonra atesin 1-2gün boyunca 36 dereceye düsmesi normal sayilir.

Yeni dogmus bebeklerde özel bir durum vardir
Siddetli bir enfeksiyonda ates normalin altina düsebilir.

 
Gitmek istediğiniz konuyu menüden tıklayın.
ANASAYFA AYIN DOSYASI DOKTORA SOR POPÜLER SAĞLIK SAĞLIK KONULARI HAYATIMIZIN DÖNEMLERİ KÜTÜPHANE İLETİŞİM